در بیشتر اقوام و شهرهای ایرانی مراسم نامزدی یا عقد را خانواده دختر خانم برگزار می‌ کند و تمام مخارج آن را هم بر عهده می‌ گیرد و آقا داماد و خانواده با کیک و گل به مراسم می‌ روند. در بعضی شهرها مراسم در خانه عروس یا در سالن عقد برگزار می‌ کنند اما میوه و شام مراسم را خانواده داماد تهیه می‌ کند و به خانه دختر خانم می ‌آورند. بعضی اقوام هم رسم دارند که خانواده عروس و داماد هر کدام برای فامیل خودشان در سالن عقد یک مراسم نامزدی یا عقد ترتیب می‌ دهند. در مورد تمام این موارد باید در مجلس بله برون توافق کنید و مسئولیت‌های توافقی را به گردن بگیرید.
گاهی مراسم عقد به سبک جدید برگزار می شود که با شکوه تر است این مراسم به نام عقد آریایی است که در سالن عقد جملاتی در بین زوجین تبادل می شود. عقد آریایی کاملا فورمالیته بوده و مناسب برای فیلم برداری است. این مراسم عقد آریایی هزینه نسبتا بالایی نیز دارد.
از دیگر آیین ایرانیان این است که سفره عقد بايد به روي زمين چيده شده و عروس و داماد در پائين سفره بنشينند. معمولا عقد درخانه پدر عروس برگزار مي شود . عروس نیز زماني وارد مجلس مي شود که تمامي مهمان ها آمده باشند و داماد بايد در طرف راست عروس بنشيند که اين نيز باز مي گردد به آیيني زرتشتي. معمولا یک ترمه در وسط يک پارچه سفيد قرار مي گيرد که وسايل عقد بر روي آن چيده مي شوند. سفره عقد در مراسم عقد پهن می گردد و عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به خطبه عقد گوش می‌ کنند. آینه در قسمت بالای سفره،روبه‌روی عروس و داماد قرار می گیرد به این دلیل که آنها یکدیگر را در آینه ببینند تا دل‌هایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد. قرآن مجید نشانه‌ای از تایید وصلت از سوی خدا و جانماز گواهی برای پایبند بودن عروس و داماد به اصول دینی است. نبات به عنوان شیرینی دوران زندگی است و اغلب از زعفران اعلا در یک ظرف بسیار زیبا و یا در یک ظرف چند طبقه چیدمان می‌ شود و گاهی اوقات از روبان و یا تورهای زیبا برای تزئین آن استفاده می‌ کنند. نان و پنیر و سبزی برای برکت زندگی در سفره استفاده می‌شود و اغلب اوقات در کنار نان، پنیر می‌گذارند و آن را نشانه وسعت روزی می‌دانند