قبل از مراسم عقد و عروسی همواره خانواده ی عروس و داماد همگی به دنبال تدارکات جشن از جمله رزرو دفتر ازدواج ، خرید حلقه وسایل و تدارکات و …. هستن که نتیجه ی تمام این درگیری ها و استرس ها در دو ساعت بعد از برگزاری عقد و عروسی تمام می شود برای جلوگیری از استرس و اتفاقات ناگهانی هر خانواده باید برنامه ریزی خاص خود را داشته باشند و یا حتی به دلیل زیاد بودن گزینه ها تمام برنامه هایشان را بر روی برگه بنویسند و بعد از انجام هرکدام آن را خط بزنند.


در برخی موارد عروس داماد به برگزار شدن مراسم عقد آریایی علاقه دارند
این مراسم بسیار زیبا و شیک است و برای مراسم عقد آریایی نیاز به متن عقد آریایی است که یا توسط خوده عروس یا فردی دیگر آماده می شود و بین عروس و داماد بیان می گردد.
متن عقد آریایی توسط روحانی یا فردی مورد تایید خوانده می شود.
برنامه ریزی کردن حتی برای خرید جهازیه نیز ضروری است زیرا تعداد وسایل زیاد است و زمان محدود می باشد بنابر این باید لیست مربوط به جهازیه را تهیه کرد.


از دیگر موارد قرار داد بستن با یک دفتر ازدواج مناسب است که عقد در آن محل انجام شود زیرا در بعضی اعیاد در ماه تمامی دفاتر شلوغ می شوند.
خرج و مخارج مراسم نیز برنامه ریزی خاص خود را دارد که بین خانواده عروس و خانواده داماد تقسیم می شود و هر کدام سهم خود را پرداخت می کنند تا به یکی از آن ها فشار وارد نشود.


حتی با برنامه ریزی مناسب شما می توانید در کاهش هزینه ها نیز شریک باشید و زندگی خود را راحت آغاز نمایید.
برای یک خرید خوب و مخارج پایین به دنبال بازار و مراکز فروش عمده باشد هیچ گاه فراموش نکنید که با کاهش هزینه هیچ عروس و دامادی شکست نخورده اند.