تاریخچه خرید مراسم عقد

در گذشته، تعداد بسیار زیادی از مردم کشور ما، جزو طبقات متوسط رو به پایین جامعه به شمار می رفتند و کشور ما توسعه نیافته بود و مردم رفاه نسبی نداشتند. مردم تنها خرید اقلام ضروری انجام می دادند، حتی برای خرید بسیاری از لوازم، اصلا احساس نیاز نمی کردند. لباس های نو و جدید برای اعضای خانواده، سالی یک بار عید تا عید خریداری می شد، لوازم لوکس، لوازم آرایشی و بهداشتی، تنها برای تازه عروس و دامادها بود. بنابر این، رسم بر این اساس بود که لوازم آرایشی، لباس های لوکس و مجلسی، طلا و جواهرات و بسیاری از وسایل دیگر، در موقع عقد و عروسی از طرف خانواده ی داماد برای عروس خریداری شود. پس خرید یکسری لوازم، تنها هدیه ای بود برای نو عروسان تا در منزل خود از این وسایل استفاده کنند.

خرید دسته جمعی

همانطور که در بخش قبل بیان شد برای این مدل خریدها که کم تر اتفاق می افتاد تعداد زیادی از فامیل و اقوام درجه یک به همراه عروس و داماد به خرید می رفتند و به آن ها شاد باش می گفتند حتی در این خرید داماد برای هر یک از اعضایی که به همراه او به خرید آمدند هدیه ای خریداری می کرد و به رسم یادبود به آن ها می داد.

تغییر آداب از گذشته تا به امروز

آداب و رسوم برگزاری مراسم عقد و عروسی و یا خرید عروس در زمان قدیم با امروزه تفاوت بسیار زیادی دارد. در زمان قدیم برای برگزاری مراسم عقد یا عروسی تنها به یک مهلت چند روزه نیاز بود تا مراسم برگزار شود اما مراسم های امروزی از چند ماه قبل برنامه ریزی می شود و عروس داماد به دنبال سالن عقد و لباس و ارکستر و متن عقد آریایی و تاج گل و غیره می روند. از سوی دیگر خرج های اضافی مانند سالن عقد و عروسی تشریفات نیاز نبود و در منازل مراسم برگزار می شد اما امروزه محل برگزاری مراسم با توجه به موقعیت مکانی منزل عروس انتخاب می شود برای مثال اگر شرق باشد دفتر ازدواج شرق و اگر غرب باشد دفتر ازدواجی که به سمت غرب شهر نزدیک باشد انتخاب می شود.