دفتر ازدواج مکانی ست که اولین و اصلی ترین مرحله ازدواج ، که جاری شدن خطبه عقد می باشد در این مکان انجام می شود. بیشتر دفاتر ازدواج ساده هستند و با تزئینات ساده ای آراسته شده اند ولی هستند دفاتر ازدواجی که اتاق های مجزا با تزئینات متفاوت برای جلب رضایت عروس و دامادهای گرامی با سلایق مختلف تدارک دیده اند.
دفتر ازدواج شرق دارای اتاق های مجزا مانند سالن عقد تشریفاتی ، سالن عقد ارزان و … با امکانات متنوع می باشد.همپنین دفتر ازدواج شرق برای افرادی که دوست دارند مراسم عقدشان باشکوه تر و به یادماندنی تر باشد عقد به سبک آریایی را اجرا می کند البته در این عقد ابتدا خطبه عقد جاری و عروس و داماد به هم محرم می شوند سپس این مراسم نمادین اجرا می شود.
مراسم عقد به سبک آریایی که در سالنی زیباو مجلل مانند سالن عقد تشریفاتی اجرا شود بسیار با شکوه و ماندگار خواهد شد.

تاریخچه ی مراسم عروسی:
مراسم عقد و عروسی در ایران به زمان ایران باستان و آئین زرتشت برمی گردد که معمولا پس از مراسم آشنائی دو خانواده و بله برون صورت می گیرد.

در بیشتر شهرهای ایرانی و میان اقوام مختلف مراسم نامزدی یا عقد را خانواده دختر(عروس) برگزار میکنند و تمام مخارج آن را هم تقبل می کنند و داماد و خانواده داماد با کیک و گل به مراسم می‌روند. در بعضی شهرها مراسم در خانه عروس اجرا می‌شود اما تهیه میوه و شام مراسم بر عهده خانواده داماد می باشد که به خانه دختر خانم می‌آورند. برخی اقوام نیز رسم دارند که خانواده عروس و داماد هر یک برای فامیل خود یک مراسم نامزدی یا عقد تدارک می‌بینند.در مورد تمام این موارد در مجلس بله برون توافق می کنند و هر خانواده مسئولیت‌ توافقی را به عهده می گیرید.

سفره عقد بايد روی زمين چيده شود و عروس و داماد در پائين سفره عقد می نشينند . اگر بخواهند عقد درخانه برگزار شود خانه پدر عروس است . هنگامیکه تمام مهمان ها در مجلس حضور داشته باشند عروس وارد مجلس می شود. داماد بايد در طرف راست عروس بنشيند که اين به آئيني زرتشتي بازمیگردد . يک تکه ترمه قديمی معمولا براي سفره عقد که از نسل گذشته به خانواده عروس رسيده استفاده مي شود. معمولا ترمه در وسط يک پارچه سفيد انداخته می شود و وسايل عقد روي آن چيده مي شود.

در گذشته بیشتر مراسم در منزل برگزار میشده ولی با گذشت زمان افراد ترجیح می دهند در سالن شیک و آماده بدون نیاز به زحمت مانند سالن عقد تشریفاتی مراسم خود را برگزار کنند.