خطبه عقد

از مستحبات صیغه عقد، خواندن خطبه پیش از صیغه عقد است. خیلی از مردم عام صیغه عقد و خطبه ی عقد را یکی می دانند اما اینطور نیست. در خطبه ی عقد حمد و ستایش خدا و درود و ثنای پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) بیان می‌ شود.
شاید برای شما دانستن متن خطبه ی عقد جالب باشد.

متن خطبه عقد

متن این خطبه به شرح زیر است.
«الحمدلله الذی رفع السمآء فبناها، وبسط الارض فدحاها، وأثبتها بالجبال فأرسیها، أخرج منها ماءها و مرعیها، الذی تعاظم عن صفات الواصفین…أیها الناس إنما الانبیاء حجج الله فی أرضه، الناطقون بکتابه، العاملون بوحیه، إن الله عزوجل أمرنی أن ازوج کریمتی فاطمة بأخی وابن عمی و أولی الناس بی‌ علی بن أبی‌طالب، و [أن] قد زوجه فی السماء بشهادة الملائکة، وأمرنی أن ازوجه واشهدکم علی ذلک»

تفاوت صیغه ازدواج موقت و صیغه ازدواج دائم

صیغه ازدواج موقت شبیه صیغه ازدواج دائم است با این تفاوت که در صیغه موقت نه تنها مهریه بلکه مدت ازدواج هم بیان می شود. بعضی مواقع صیغه ازدواج فقط برای محرمیت و بدون بهره جنسی خوانده می‌ شود که به آن صیغه ی محرمیت می ‌گویند. در صحیح‌ بودن چنین صیغه ‌ای بین فقها اختلاف بسیار زیادی است.

عقد آریایی

بعد از خواندن یکسری مطالب و مطالعه ی انواع عقد ممکن است برایتان سوال پیش آید که عقد آریایی چیست؟ عقد آریایی نوعی عقد تزیینی است که جملات زیبایی در بین زوجین پیش روی اقوام و آشنایان خوانده می شود. علاوه بر انواع عقد این نوع عقد هم در دفتر ازدواج کالسکه که یکی از بهترین های دفتر ازدواج شرق است خوانده می شود.

شرایط عقد

1- صیغه ی ازدواج باید به عربی خوانده شود.
2- کسی که صیغه ی عقد را می خواند قصدش ایجاد همسری بین زوجین باشد.
3- عاقد باید بالغ و عاقل باشد.
4- اسم زوجین در خطبه بیان شود.
5- رضایت زن و مرد قطعی باشد.
6- صیغه ی عقد به صورت کاملا صحیح بیان شود.