خنچه برون به سبک اردكان

در شهرستان زیبای اردكان، مراسم خنچه برون را با یک عنوان جدید و به نام سينی برون اعلام می کنند. شب بعد از تعیین مهریه که همان شب خواستگاری رسمی خانواده ها است سينی می برند و معمولا هفت یا هشت سينی بزرگ از فامیل و همسایه ها می گیرند و در هر كدام از این سینی ها هدیه یا خوراکی قرار می دهند و به زیبایی تزیین می کنند،

زمانی كه پيشاپيش سينی ها، آينه و قرآن برده می شود، باقی وسایل را به خانه عروس مي ‌برند در اين شهرستان رايج است كه آينه را يک جوان یا نوجوان دلشاد و با نشاط يا در صورت امکان كسی‌ كه تازه داماد شده و مسرور است، جلوتر از سایر سينی ‌ها ببرد.

نکته ی بسیار جالبی که در مورد این مراسم وجود دارد این است که مراسم سینی بران در شب است و این سینی ها در شب به خانه ی عروس برده می شود و همان شب هم عقد می کنند.

آداب و رسوم سینی برون اردکان

هر شهر و شهرستانی برای مراسمات خود آداب رسومی دارد. دو يا سه سينی را براي كله ‌قند قرار می دهند و در هر سينی پنج يا شش كله ‌قند می گذارند. دو يا سه سينی براي حلويات شامل : پشمک، باقلوا، قطاب، نيم شكری. يک سينی پر از نان و پنير و سبزی، يك سينی شامل بشقاب ‌های تخم مرغ، بادام، گردو و دو كله ‌قند كوچک برای سایيدن روی سر عروس و غیره

بله برون به سبک قدیم

بله برون به سبک قدیم همان خنچه برون است اگر به سایر مقالات سایت ما سر بزنید به طور کلی با خنچه برون و آداب و رسوم آن و تمام وسایلی که داماد میخرد آشنا می شوید.
این روزها خبری از خنچه برون و بله برون نیست و بیشتر مراسمات حذف شده اند. به نظر شما مراسمات قدیم و جشن های پشت سر هم برای عروس و داماد بهتر است یا مراسمات کوچک این روزها ؟
در شهرهای بزرگ و پرجمعیت معمولا مراسمات عقدی و عروسی در سالن عقد تشریفاتی برگزار می شود. اما در روستاها و شهرستان ها خبری از سالن عقد تشریفاتی نیست و مراسمات در منازل برگزار می شود.
اگر به دنبال دفتر ازدواج شرق تهران هستید یکی از بهترین های سالن عقد تشریفاتی کالسکه است.