خنچه

تا به حال این اسم به گوشتان خورده ؟ خنچه برون قدیمی ها همان بله برون امروزی است. در زمان گذشته خنچه برون را افراد بزرگ فامیل انجام می دادند و اجازه ی عروس را از پدرش می گرفتند.

معنای لغت خنچه : واژه ی خنچه همان خونچه است، به معانی سفره کوچک و میز کوچک طبق کوچکی که در روی آن نان سنگکی نهند و بر آن با اسپند و دانه های ملون اشکالی ترسیم و کلماتی نویسند و در عروسی ها محض شگون در کنار سفره عقد قرار می دهند.

آداب و رسوم خنچه برون

آداب و رسوم خنچه برون به این شکل است که يک روز قبل از مراسم عقد و عروسی، مراسمی به نام خنچه‌ برون انجام می شد. همسایه ها و اقوام داماد بعد از صرف شام در منزل داماد تعدادی سینی بر سر گرفته و به خانه ی عروس می روند حال باید بدانید که تعداد سينی ‌ها حتما بايد فرد باشد به طوری که هفت، نه، يازده و … تهیه شود.
حال روي كف هر يک از سینی ‌ها پارچه ای از جنس ترمه انداخته و با گل و هر وسیله ای تزیین می کنند.

الف – درون اولين سينی، كتاب مقدس قرآن مجيد قرار می گیرد كه بايد توسط مردی كه بزرگ خانواده است و ترجيحا سيد باشد به خانه ی پدر عروس برده شود.

ب – تعدادی از سینی ها با وسایلی که روز عروسی خریده شده است پر می شود.

ج – تعدادی از سینی ها باید با وسایل سفره ی عقد پر شود برای مثال هل، زنجفيل، دارچين، زيره، فلفل و غیره که نکته ی مهم این وسایل این است که هیچ کدام از آن ها نباید شکسته شده یا ریز و آسیاب شده باشد. این موادی که نام برده شد همگی برای گرمی زندگی زوج است.

د – تعدادی از سینی ها را هم با سنبل های مختلف برای زندگی بهتر پر می کنند برای مثال روشور و صابون برای بهداشت و پاكيزگی و قند برای شيرينی زندگی و …

امروزه خنچه برون وجود دارد؟

خیر. تمام این مراسم های زیبا و جذاب که در زمان های قدیم اجرا می شد این روزها دیده نمی شود و دلیل این موضوع هم بالا رفتن مشغله و گرفتاری مردم است. امروزه بیشتر مراسمات در سالن عقد و همراه با تعدادی از اقوام نزدیک برپا می شود اگر شمایی که این مطلب را مطالعه می کنید به دنبال سالن عقد هستید سالن عقد کالسکه بهترین انتخاب شماست. اگر شرق تهران سکونت دارید و به دنبال دفتر ازدواج تهرانپارس هستید باز هم کالسکه را انتخاب کنید.