لباس عروس در فرهنگ های مختلف

هر قوم و کشوری دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد. زبان و لباس هر کشوری منحصر به فرد است و به طبع آن دارای مراسمات و لباس های خاص خود برای جشن های عروسی می باشند.

لباس سفید مرسوم ترین لباس برای عروس ها می باشد. اما در سال های خیلی قدیم لباس عروس ها معطوف به لباس سفید نمیشد. استفاده از لباس سفید به تقلید از ملکه ویکتوریا در سال 1840 رایج شده است. لباس سفید نماد پاکی، معصومیت و خوشبختی است. اما هنوز فرهنگ هایی وجود دارد که از لباس خاص منطقه خود در شب عروسی و در سالن عقد استفاده می  کنند. لباس های هر منطقه به نمایندگی از ویژگی های خاصی انتخاب شده است.

لباس عروس در کره

در کشورهای کره شمالی و کره جنوبی عروس ها ابتدا لباس سفید بر تن می کنند و در پایان مراسم لباس های سنتی کشور خود را بر تن می کنند. لباس عروس در کشور کره جنوبی با نام هانبوک و لباس عروس در کشور کره شمالی با نام یوسون-اوت شناخته می شود. این لباس ها دارای طرحی ساده هستند و برای آن ها از رنگ های ملایم استفاده شده است. این لباس یک کت کوتاه با آستین‌های بلند و دامن پفی بلند است و عروس ها بر روی سر و لباس خود از گیره‌ و سنجاق استفاده می کنند.

لباس عروس در یمن

مراسمات این کشور چند روز ادامه دارد و هر روز دارای لباس خاص خود است. در مراسم سنتی از لباس سنتی و در مراسم مدرن، عروس لباس سفید بر تن می کند. قبل از مراسم عروسی و هنگام انجام کارهای پوستی، عروس لباس سبز سنتی می پوشد. در دوخت لباس های عروسی یمن از طلا استفاده می‌شود. اکسسوری عروس نیز شامل جواهرات بسیار می باشد.

لباس عروس در چین

چینی ها اعتقاد دارند که برای لباس عروس نباید از رنگ‌ های خاکستری، آبی و مشکی استفاده شود. در لباس عروس هاس چینی بیشتر از رنگ های سفید و قرمز استفاده می شود. بر روی این لباس ها از طرح‌ ققنوس و اژدها با نخ طلا استفاده می شود.

لباس عروس در مراکش

عروس ها در سالن عقد در مراکش به طور متعدد لباس های خود را تعویض می نمایند اما لباس عروس اصلی لباسی پوشیده و بلند، پر زرق و برق و همراه با گلدوزی است. عروس های مراکشی از جواهرات سنگین استفاده می نمایند.

در ایران نیز عروس ها لباس سفید بر تن می کنند و مراسم عقد آریایی را اجرا می نمایند. البته در مناطق خاص ممکن است از لباس های سنتی خاص خود استفاده نمایند.