هزینه های عقد بر عهده کیست؟

کیفیت و شیوه برگزاری مراسم عقد می تواند بستگی به شرایط مالی خانواده های طرفین داشته باشد. بعضی افراد تصمیم می گیرند که یک عقد مختصر در محضر برگزار کنند و روز عروسی یک سفره عقد در خانه یا تالار داشته باشند که در عکس و فیلمبرداری مجلس عروسی از آن استفاده کنند.
برخی هر کدام از مراسمات عقد و عروسی را جداگانه و مفصل با فاصله زمانی کوتاه یا بلند می گیرند.
بعضی دیگر هم مجلس عقد و عروسی را همزمان در سالن عقد و عروسی برگزار می کنند؛ شاید به همین علت هم هست که تمامی تالارهای برگزاری این جشن ها ، اتاقی برای عقد و سفره عقد مجزا چیده اند.
در مورد هزینه های عقد در مناطق مختلف کشورمان رسم و رسومات مختلفی برپا است.
در بعضی شهرها و روستاها خانواده دختر خانم، کلیه هزینه های عقد شامل وسیله های مورد نیاز، آرایشگاه، سالن عقد تشریفاتی یا محضر و غیره را برعهده می گیرند و در برخی مناطق نیز کلیه هزینه ها بر عهده خانواده آقا پسر است.
البته همانطور که اشاره شد تمامی این موارد، ملزومات نیستند و می توان به صورت توافقاتی در این موارد به نتیجه رسید.
مثلا بعضی اوقات هزینه های محضر و شام روز عقد را خانواده دختر خانم می دهند و مخارج میوه و شیرینی و کیک بر عهده خانواده آقا پسر است؛ یا به این صورت که اگر قرار است مراسمی در سالن عقد برگزار گردد، مخارج همه چیز به صورت نصف – نصف تقسیم شود.
نمی توان برای این طور مراسمات نظام کلی خاصی تعریف نمود و آنچه مورد اهمیت است ایجاد این پیوند بین دو جوان و سعادتمندی و خوشبختی آنان در آینده است. کالسکه، سالن عقد شرق تهران با آرزوی عاقبت به خیری برای تمامی زوجین در خدمت شماست.